Внимавайте колко точно време работите и колко почивате
Снимка: Shutterstock
Социалният джетлаг всъщност е добре известно на всички състояние – разликата във времето за заспиване и събуждане в работните и почивните дни.
Терминът е въведен през 2006 година от учения от Мюнхенския университет Марк Уитман. Той използва понятието за обозначение на навика на работещите хора да ограничават съня си през работните дни и да спят повече в почивните. Подобен джетлаг според Уитман, е много вреден за здравето, тъй като провокира развитието на редица болести. До този момент вече има стотици научни публикации, които доказват коварството и опасността от социалния джетлаг.
Обикновено за джетлаг се говори, когато човек сменя часовия пояс на своето местоположение. Но учените са категорични – не е нужно да пътувате надалеч, за да усетите джетлага. В петък и събота хората, като правило, си лягат по-късно, отколкото през работната седмица. Според специалистите, за организма това е същото като да прелетите в друг часови пояс – сериозен стрес.
„Социалният джетлаг се свързва с резистентността към инсулина, намалява нивото на „добрия“ холестерин и води до затлъстяване“, смятат изследователите.
По думите на учения Александър Пучков от Института по неврология и неврофизиология на Русия, на фона на краткия и лош сън медиците действително наблюдават развитие на инсулинорезистентност, тъй като за пълноценни метаболитни процеси на организма е необходим нормален сън. Освен това нарушенията на съня водят до повишаване в организма на нивото на хормона на глада грелин и към намаляването на нивото на отговарящия за енергията хормон лептин – в резултат у човек несъзнателно се повишава апетита, той преяжда и така повишава риска от затлъстяване.
На свой ред учените от Университета на Аризона са установили: всеки час разлика в събуждането през уикенда и през работната седмица провокира сърдечни проблеми, повишава риска от инсулти и инфаркти с 11%.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Според международно проучване, 80% от жените са били подложени на сексуален тормоз в обществени пространства поне веднъж в живота си.
Снимка: Stand Up
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари